Amikor az ember hosszú órákon át ül az íróasztalnál, megfeszítve koncentrál, esetleg ideges is, egy idő után érzi, hogy bizony az érzelmeit a teste is tükrözi. Megfeszülnek az izmai, a légzése elveszítette a természetes ritmusát, testtartása természetellenes, végtagjai zsibbadnak. Ilyenkor nem elég tudatosan elernyeszteni az izmokat, hanem arra is szükség van, hogy „átlélegezzünk” és megfrissítsük a vérkeringést is az egyes testtájakon. Ehhez ajánlunk most egy olyan tornagyakorlat-sort, amelyet feltűnés nélkül, az asztalunknál ülve is elvégezhetünk.
Érdemes ezeket a gyakorlatokat időről időre végigcsinálni, akkor is, ha nincsenek különösebb testi tüneteink, de ha valahol fájdalmat érzünk (fejfájás, hátfájás, derékfájás, karzsibbadás), akkor is nagyon sokat tudnak segíteni.
Érdemes az átlégzéssel kezdeni, vagyis ráhangolódásképpen először a légzőgyakorlatokat végezzük el. Három hasi légzést, majd három bordatáji légzést, ezután három, a felső tüdőcsúcsba végzett légzést csináljunk. Lassú lélegzetvételünk megfelelő pozicionálását az is segítheti, ha az előbbi során a köldökre tesszük a tenyerünket, a másodiknál a lengőbordákra, a harmadiknál pedig a mellkasunkra. A sorozat után teljes légzést csinálunk, vagyis hasból indulva, majd a bordákra kiterjesztve, végül a fölső tüdőcsúcson befejezve veszünk nagy levegőt, aztán lassan kifújjuk. Ezt is háromszor ismételjük.
Folytassuk a fej kimozgatásával! Egyenes tartásban a fejünk előre néz, majd a levegő lassú kifújása mellett hajtsuk a fejünket a mellkasunkra. Levegővételkor kiegyenesedünk, majd a következő kifújáskor hátradöntjük a fejünket és felnézünk a plafonra. A következő sorozatban kifújáskor balra-hátra fordítjuk a fejünket lassan, levegővételkor középre, majd kifújással jobbra-hátra. A következő sorozatban kilégzéssel a bal fület a bal vállra engedjük, belégzéssel vissza, majd kilégzéssel a jobb fület a jobb vállra döntjük. Mindhárom sorozatot háromszor ismételjük.
Folytatjuk a karok és a lábak kimozgatásával!